מפת אתר    |    English
דף הבית  |  על החברה  |  תיק עבודות  |  חדשות  |  מאמרים  |  צור קשר
 
 
 
בית כנסת עתיק ששרפו הנאצים שוחזר במדפסת תלת-מימד     מאת: עופר אדרת עיתון הארץ
מודל של בית כנסת מרהיב מהמאה ה-19 נחנך בבית התפוצות בנוכחות בן 87, שהיה נער המקהלה שלו וראה את שרפתו בליל הבדולח

בית כנסת עתיק ששרפו הנאצים שוחזר במדפסת תלת-מימד
מודל של בית כנסת מרהיב מהמאה ה-19 נחנך בבית התפוצות בנוכחות בן 87, שהיה נער המקהלה שלו וראה את שרפתו בליל הבדולח
עופר אדרת
29.09.2014 06:00
דגם של בית הכנסת "טורנר טמפל", שהוקם ב-1871 בווינה ונשרף בליל הבדולח שוחזר על פי תמונות ארכיון והוצג החודש לציבור. במשך שנה שלמה עמל הצוות של סטודיו "מה־טוב" מלוד על השלמת המשימה. החלק העיקרי של העבודה היה מחקר ארכיוני. "הבניין הפיזי של בית הכנסת לא קיים יותר, כך שעבדנו בעיקר עם תמונות ארכיון ישנות מבית התפוצות וממקומות אחרים", אמר האדריכל גד מה־טוב, שמפתח "פתרונות המחשה", מוצרים ודגמים עבור תעשיות ביטחוניות וצבאיות, מוזיאונים ואתרי מורשת.
הדגם מיועד להיות חלק מתצוגת הקבע החדשה שתיפתח בעוד כמה שנים במוזיאון בית התפוצות בתל אביב. הייחוד של המודל החדש טמון בעובדה שהוא תוצר של עבודה ממוחשבת - מהתכנון ועד לביצוע. המודלים האחרים של בתי הכנסת, שמוצגים במוזיאון, נעשו כולם בעבודה יד.
הצוות הסתייע גם בקשריו של משה יהודה, ניצול שואה בן 87, שהיה נער מקהלה בבית הכנסת, לפני שנשרף בידי הנאצים. יהודה השיג תמונות נוספות מארכיונים בווינה, שאפשרו להחיות מחדש את בית הכנסת.
 יהודה והדגם של בית הכנסת. "זה היה מקום חשוב מאוד עבורי. כמו ביתי השני"אביב חופי
עוד כתבות בנושא
· בתי הכנסת ההיסטוריים בסכנת הכחדה: מסע מצולם   24.09.2014 כתבה זאת זמינה למנויים בלבד
בית הכנסת המקורי תוכנן בידי האדריכל היהודי קרל קוניג (1915-1841). הוא נועד ל-850 מתפללים – 500 באולם ו-350 בעזרת הנשים. המגדל המרשים שלו נישא לגובה 25 מטרים ונראה למרחוק. בבנייתו השתמשו בחומרים מסורתיים כמו לבנים מטויחות לצד חומרים מודרניים כמו ברזל. קירותיו והתקרה שלו עוטרו בציורים עדינים.
"בגיל תשע וחצי הצטרפתי למקהלת הנערים בבית הכנסת. סבא שלי היה הגבאי הראשי. אני זוכר את הכל בפרטי פרטים", סיפר יהודה, בטקס חנוכת הדגם שנערך החודש. בערבי שבת וחגים נהג לשיר בבית הכנסת. "זה היה מקום חשוב מאוד עבורי. כמו ביתי השני. אנשים באו לבושים יפה, דיברו בשקט, חלקו כבוד אחד לשני. היתה שם אווירה מיוחדת", נזכר.
 תיעוד בזמן תהליך שחזור בית הכנסתגדי מה טוב
את ליל הבדולח, ב-10 בנובמבר 1938, לא שכח עד היום. הוא היה אז בן 12, ונאלץ לראות במו עיניו את בית הכנסת בו התפלל עם משפחתו עולה באש. "הייתי בבית. נסעתי באופניים למשרד הארצישראלי של הסוכנות כדי לשאול מה שלום הבקשה שלי לקבל אישור עלייה כילד. הרחובות היו מלאים במשטרה נאצית. עצרו אותי", נזכר. אחרי כמה שעות הוא שוחרר לביתו. בדרך חזרה, הפעם ברכבת החשמלית, ראה ממרחק את העשן שהיתמר מבית הכנסת.
"הייתי בשוק. בתור ילד יהודי, שלמד בתלמוד תורה, נקלעתי לדיון הראשון עם אלהים", סיפר יהודה. "בכיתי, ושאלתי את אלהים, איך הוא מרשה את זה", הוסיף. "זה מקום קדוש. איך זה יכול לקרות שישרפו את בית הכנסת שלך", שאל את אלהים. "אבל הוא לא ענה לי, כמובן. כמובן. הזעזוע בתור ילד, שראה איך בית הכנסת שלו, שהיה קדוש בשבילי, בוער... הזעזוע הזה מלווה אותי עד היום", הוסיף. אחרי ליל הבדולח התחזק רצונו לעלות לארץ ישראל. הוריו ואחותו נשלחו לאושוויץ, שם נרצחו. לפני כן עוד הספיקו הוריו ללוות אותו לתחנת הרכבת שלקחה אותו לטריאסט ומשם - עם נערים אחרים שקיבלו סרטיפיקטים - באונייה לארץ ישראל.
 תמונת ארכיון של בית הכנסת "טורנר טמפל", שהוקם ב-1871 בווינה ונשרף בליל הבדולחבית התפוצות
ב-1940 הולאם שטח המבנה בו שכן בית הכנסת. בשנות ה-50 נבנתה שם תחנת דלק, ובשנות ה-70 נבנו לצדו בתי מגורים. ב-2010 הוקמה שם אנדרטה. כעת הוא מונצח גם במודל שיישמר במוזיאון בית התפוצות, אשר הקמתו - שעלתה כ-80 אלף אירו - מומנה בידי שתי קרנות אוסטריות: הקרן הלאומית וקרן העתיד.
 
לקריאת המאמר המלא לחץ כאן
 

 

 

 

 
 
היוצרים 1,  פינת המסגר א.ת. צפוני לוד,  71000  טל: 08-9155441                                                                                       
מה-טוב פתרונות המחשה בע"מ
 
דף הבית  |  על החברה  |  תיק עבודות  |  חדשות  |  מאמרים  |  צור קשר  |  מפת אתר  |  English
אוריון  -  שיווק באינטרנט | בניית אתרים