מפת אתר    |    English
דף הבית  |  על החברה  |  תיק עבודות  |  חדשות  |  מאמרים  |  צור קשר
 
 
 
ביגוד חייל החי"ר העתידי    מאת: יגיל הנקין
מאמר מקיף וממצא על ביגוד החייל. המאמר סוקר את כל שכבות הביגוד החל בביגוד תחתון, דרך מדים, נעלים ועוד. המחבר סוקר את טכנולוגיות הייצור החדשניות ביותר ומגיש המלצות לפתרון לבוש כולל לחייל החי"ר.

מאמר מקיף וממצא על ביגוד החייל. המאמר סוקר את כל שכבות הביגוד החל בביגוד תחתון, דרך מדים, נעלים ועוד. המחבר סוקר את טכנולוגיות הייצור החדשניות ביותר ומגיש המלצות לפתרון לבוש כולל לחייל החי"ר.

המאמר נכתב בשנת 2000  עבור ראש תחצ"ן  ועודכן ב2005.
מחבר המאמר, יגיל הנקין הינו דוקטורנט להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל ומדריך בפו"ם. 

מסמך זה עוסק באידיאל הסביר: כלומר, במה שרצוי בהסתמך על טכנולוגיות – ורצוי מוצרי מדף, ויצור המוני במחירים סבירים. אריגים אקזוטיים ויקרים במיוחד, שיטות ניסיוניות, טכנולוגיות חלל יקרות – כל אלה לא מוזכרים כאן. מצד שני, מחיר אינו חזות הכל: עבודה זו עוסקת ברצוי, שהוא תמיד יקר יותר מהפשוט ביותר. ייתכן שיש צורך לצה"ל להתפשר בדרישותיו – אך ראשית יש לדעת מה ניתן להשיג, ורק אז לחסוך. אם החיסכון יהיה נקודת ההתחלה – סביר שגם משם יחסכו, ונמצאו קרחים מכאן ומכאן. בגד לחימה הוא ציוד מבצעי: כשם שבנשק מחיר אינו השיקול הראשון והבלעדי בתכנון, כך גם צריך להיות בביגוד. על כן, במגבלות הסבירות, עוסקת עבודה זו ברצוי המצוי.
 
והערה עקרונית אחת. רוב מוצרי המדף המפורטים כאן הם (כמובן) מתוצרת חו"ל. במידת האפשר ראוי לנסות להשיג מוצרים מקבילים תוצרת הארץ או, כאשר מדובר במוצרים שסביר שלא ידרשו שינוי דגם לאורך זמן, לנסות להשיג עבורם רישיון ייצור מקומי. היכולת המקומית קיימת. לדוגמא, לבני מעצבים של חברות אופנה כגון HOGO BOSS  או KELVIN KLEIN הנמכרים בכל העולם מיוצרים למעשה בישראל על ידי חברת "דלתא". היכולת הטכנית של תעשיית הטקסטיל בישראל- או חלק ממנה, לפחות – אף היא אינה סוד.
אמנם קל ונוח יותר להסתמך על סיוע חוץ, אך מלבד זה שזה אינו מובטח לנו לאורך שנים וערכו הריאלי הולך ופוחת משנה לשנה, גם ציונות היא שיקול לגיטימי.

1.  הקדמה
 
על מנת שהחייל יתפקד כראוי, רצוי לו לנוח במידת האפשר. לבוש נוח הוא צורך מבצעי: חייל כאוב – כתפיים, רטוב ורועד מקור, יקדיש חלק ניכר מריכוזו שלו למצבו הפיזי הלא- נוח, ולא לתפקודו המבצעי.
הביגוד הצבאי המסורתי, העשוי כולו כותנה או צמר, אינו עונה על תנאי הלבוש האופטימאלי, שען הוא סופח מים וזיעה ונעשה כבד, מקשה על התנועה, ובהיותו ספוג לחות מגדיל את הסיכוי לשפשפות או לאיבוד חום בחורף.
 
גם הנעליים הצבאיות המסורתיות בצבאות העולם, העשויות על פי תכנון שבתחילתו עוד בימי מלחמת העולם השניה, צוברות תלונות על תפקודן – בייחוד כאשר הנעלים האזרחיות משתכללות משנה לשנה. בהתחשב בכך שלשיכוך הזעזועים של הנעל השפעה מכרעת על יכולת התנועה של החייל, ובכך שבכל זאת עברו כ- 50 שנה מאז מלחמת- העולם, גם מחשבות על החלפת הנעל עולות בצבאות העולם מזה מספר שנים.
בשנים האחרונות שוקדים בצבאות העולם על מחקר ופיתוח של ביגוד צבאי מתקדם, על מנת לעדכן את הביגוד הצבאי לרמות של יעילות ונוחות, שניתן להשיג בביגוד אזרחי מסוגים שונים ועל מנת לענות על דרישות צבאיות.
 
2.  התפיסה
 
התפיסה המקובלת היום, הן בצבאות העולם והן בשוק האזרחי, הנה שהבגדים הנם מערכת כוללת, על כל שכבותיהם, והשכבות אינן מנותקות זו מזו. מטרת הביגוד היא לשמור על החייל חם ויבש בחורף, קריר יחסית ויבש בקיץ, ועל כל פנים יבש, לטובת נוחות ויכולת תפקוד. ככל שהחייל יישאר יבש יותר תעלה יכולת התפוד המבצעית שלו, שכן תקטן האנרגיה לה יידרש לחימום גופו או לצינונו על ידי הזעה, והוא יתעייף לאט יותר. על כן רואים צבאות העולם צורך מבצעי בהותרת החייל יבש. כך, למשל, אין טעם רב במכנסיים מחומר נושם ומתייבש מהר אם התחתונים נשארים רטובים מזיעה, שכן אז יצא שכרו בהפסדו. על כן, כל שכבות ביגוד מותאמת גם לשכבה שמעליה, לטובת סילוק זיעה מהיר ושמירה על חום (בחורף) ואוורור (בקיץ), וראה להלן. כמו כן, לדוגמא, גם הנעל הטובה ביותר עשויה להוביל לשלפוחיות אם נועלה גורב גרב גרועה. על כן, יש לתכנן את כל מערכת הביגוד כשהבגדים מקושרים (IN CINJUNCTION) זה לזה בתכנונם.

חהמשך המאמר המלא ולהורדת המאמר: לחץ כאן

 
 
היוצרים 1,  פינת המסגר א.ת. צפוני לוד,  71000  טל: 08-9155441                                                                                       
מה-טוב פתרונות המחשה בע"מ
 
דף הבית  |  על החברה  |  תיק עבודות  |  חדשות  |  מאמרים  |  צור קשר  |  מפת אתר  |  English
אוריון  -  שיווק באינטרנט | בניית אתרים