מפת אתר    |    English
דף הבית  |  על החברה  |  תיק עבודות  |  חדשות  |  מאמרים  |  צור קשר
 
 
 
כלי מצור- אייל ניגוח    מאת: צבי ציטרון
כלי מצור- אייל ניגוח

איל ניגוח

איל הברזל שהיה כלי מצור לקרקור החומות, נזכר בתנך בשם-כר (יחזקאל ד'-ב' וכן כ'א-כ'ז). אנו רשאים להניח שבתקופת הברונזה הקדומה, כבר היה איל מצור כלשהו, לפחות בצורה הפרימיטיבית. אף התחריט המצרי מאמצע האלף השלישי לפנה"ס מורה על כך, שהרי ניתן לראות בו את הצרים כשהם מנסים לתקוע מוט ארוך לעבר החומה או שערה. למן תקופת הברונזה התיכונה יש בידינו עדות ברורה על קיומו של איל המצור. איל זה מופיע כמה פעמים על ציורי הקיר מתחילת האלף השני לפנה"ס שנתגלו ב-בני חסן שבמצרים- מבנה נייד בעל גג מעוגל ובתוכו 2-3 חיילים המחזיקים מוט ארוך מאד, בעל קצה כנראה ממתכת.

 באחת מתעודות מארי- (בחפירות בתל חרירי, היא מארי, שעל הפרת התיכון, שנערכו מאז שנת 1933 נתגלו מימצאים ארכיאולוגים חשובים וביניהם אלפי תעודות כתובות בשפה האכדית, שהקדומות בהן הן ממחצית האלף השלישי לפני הספירה והמאוחרות מאמצע המאה ה-18 לפני הספירה. המרחב הגיאוגרפי בתעודות אלו משתרע מהאי תלמון (בחרין) שבמפרץ הפרסי ועד איי כפתור (כרתים) ואלישה (קפריסין) שבים-התיכון; מאנשן, בירת עילם, ומשושן שבפרס ועד כניש) כילטפה) וחתושה (בוע'אזכויי) שבאסיה הקטנה ועד חצור שבארץ-ישראל (.נמצאה הכתובת........הפעלתי נגדה את מיגדל המצור ואיל המצור ובשבעה ימים כבשתי עיר זאת. במכתב אחר מסופר על כיבוש עיר אחרת בעזרת אילי מצור ביום אחד. 
       
המאה התשיעית לפנה"ס –המעטה -עשוי מסגרת עץ,קירותיו מצופים במגינים מלבניים מעשה מקלעת. ניתן לשחזר את מידות הארגז-כ-6 מטרים אורכו, כ-2-3 גובהו בקצה הקדמי-צריח שאל תקרתו נקשר חבל המטוטלת של מוט הנגיחה. גובה הצריח היה כ-3 מטרים כלומר גובהו הכללי של האיל היה כ-5-6 מטרים. בצריח היו חרכים, שמהם יכלו אנשי הצוות לכוון את פעולת האיל.להב האיל היה עשוי מתכת.  
  
כדי להתגבר על משקלו, הוא הוכן מחלקים מתפרקים, שניתן לחברם בסמוך לעיר הנצורה. אחד מאנשי הצוות היה ממונה על כיבוי שריפת האיל כיוון שהנצורים היו מטילים לפידים בוערים על האילים. בידיו של הכבאי כף ארוכה, בה היה שואב מים מתוך מיכל ויצקם בחזית האיל כדי למנוע התלקחותו.  אילי המצור, שהיו מוגנים בידי קשתים, שימשו לעתים את מפקדיו של הצבא האשורי כשהתקרבו לעיר נצורה וקראו באוזניה את צו הכניעה. פעולה זו מתוארת באחד מתבליטיו של סרגון, ואפשר שבדרך זו קרב רבשקה אל חומות ירושלים (בעת מסע סנחריב ליהודה, בשנת 701 לפני הספירה.-בשני נאומים מפוארים הפעיל רבשקה לוחמה פסיכולוגית על חזקיהו ועל העם היושב במצור, וקרא להם להיכנע לאשור (מלכים ב' י"ח-י"ט, ישעיהו ל"ו-ל"ז.( יוסף בן מתתיהו מתאר את איל ניגוח השתמשו ביודפת ובכך- "זוהי קורה ארוכה , כדמות תורן (של אניה), ובקצה נמצא מטיל ברזל כתבנית איל, ועל כן נקרא בשם הזה. בתווך הקורה תלויה בחבלים-כעל מוט עגלה-על  קורה שניה הנטועה משתי קצותיה על עמודים חזקים. ואנשים רבים מושכים את הקורה לאחור ואחרי כן הם דוחפים אותה כלם יחדיו אל עבר פניהם והיא מנגחת את החומה במטיל הברזל אשר בקצה. ולא נמצא מגדל נשגב או חומה עבה , אשר יוכלו לעמוד לאורך ימים בפני המהלומות האלה, גם אם ישאו אותן בראשונה". (מלחמות היהודים- ג'  ז' יט)  
  
ומאידך-תאורו של יוסף בן מתיתיהו את נסיון פריצת  המקדש-
"וכאשר כילו שני הליגיונות לשפוך את הסוללה, ציווה טיטוס ביום השמיני לחודש לואוס-(אב) לקרב את אילי הברזל אל האכסדרה המערבית אשר למקדש הפנימי. עוד לפני זה נגחה החזקה בכל מכונות הרעש ששה ימים את החומה ולא הצליחה במעשיה, כי גם ממנה וגם מחברותיה עצמו האבנים הגדולות והדבק החזק ביניהן. אחדים מצבא הרומאים חתרו תחת שער הצפון ואחרי עמל רב הוציאו את האבנים הראשונות, אולם נעצרו על ידי האבנים אשר מאחריהן, והשער נשאר על מכונו, עד אשר נכזבה תקוות הרומאים למצוא חפצם במכונות ובכלי המעדר." (מלחמות היהודים-ספר ו' ד' א')   
 

Josephus describes the battering ram used at Jotapata thus [ 13 ] : 
 
  Vitruvius in De Architectura Book X describes the construction and use of battering rams

בתמונות: דגמי אייל ניגוח שבוצעו ע"י מהםוב פתרונות המחשה בע"מ.
   
  
 
 
היוצרים 1,  פינת המסגר א.ת. צפוני לוד,  71000  טל: 08-9155441                                                                                       
מה-טוב פתרונות המחשה בע"מ
 
דף הבית  |  על החברה  |  תיק עבודות  |  חדשות  |  מאמרים  |  צור קשר  |  מפת אתר  |  English
אוריון  -  שיווק באינטרנט | בניית אתרים