מפת אתר    |    English
דף הבית  |  על החברה  |  תיק עבודות  |  חדשות  |  מאמרים  |  צור קשר
 
 
 
מוצרי המחשה ללקויי ראייה - תיאור מצב קיים    מאת: גד מה-טוב
תיאור המצב הקיים בתחום ההמחשות ללקויי ראיה
 

מוצר המחשה ללקויי ראייה הינו אובייקט האמור לסייע למשתמש להבין מסרים שונים, שלא (רק)   דרך חוש הראיה. מוצר זה מאפשר הבנת מסרים דרך חוש המישוש, השמיעה וכו... מאחר וחלק גדול מציבור לקויי הראיה רואה באופן מוגבל (מוגבלי ראיה), יעביר המוצר תכנים גם ע"י הדגשה ניגודית  של צבע, כמתואר בהמשך.

תחום זה של פיתוח המחשות לעיוורים ומוגבלי ראיה הינו חדש בעולם וכמובן בארץ. בעבר בוצעו מספר רב של פרויקטים, יותר מתוך "תחושות בטן" של המעצבים ופחות מלימוד אמיתי. בשטח של דרישות המשתמש. ניתן היום למצוא מספר רב של פרויקטים יפים ומושקעים אולם רובם ללא ערך אמיתי לציבור לקויי הראייה.


תמונה 2 : מוזיאון המדע, לה-וילט, פריז. דוגמא למוסד המכבד את ציבור העיוורים – ליד כל מוצג יש מוצג מוקטן לעיוורים (עם זאת ההתייחסות למוגבלי ראיה אינה טובה- דגמי המכוניות המיועדות למישוש הינן מונו כרומטיות).

אופן התפיסה החזותית של עיוור ומוגבל הראיה שונה לחלוטין משל האדם הרואה. רוב הפרויקטים שאני מכיר בארץ ובעולם נכשלו בשל חוסר הבנה בסיסית זו. הנושא הראשון אותו יש להדגיש הוא ההבדל המהותי בין שני האוכלוסיות שאותן אנו נוטים באופן שרירותי לאחד: העיוורים ומוגבלי הראייה. העיוור אינו רואה דבר, בקשר שלו עם העולם הוא נעזר בכל חושיו למעט כמובן חוש הראיה. כל מוצר הפונה לעיוור צריך להסתמך על עובדה זו, כשבתחום ההמחשות אנו נעזרים בד"כ בחוש השמיעה (הקלטות) ובחוש המישוש (דגמים ותבליטים). מנגד נמצאת אוכלוסיית "מוגבלי הראיה" אוכלוסיה זו שהינה רוב מוחלט, אינה הומוגנית וכוללת אנשים עם טווח רחב של מוגבלות ראיה.
 
ככלל מוגבלי הראיה משתמשים בחוש הראיה ואינם אוהבים להיכלל בקטגוריה של עיוורים.

תמונה 3: שלט הכוונה לעיוורים ברומא:אין התייחסות למוגבלי ראיה. התבססות בעיקר על כתב ברייל. (רוב העיוורים היום לא קוראים ברייל).

אדם מוגבל ראיה לא ישמח "להבין" נושא רק דרך המישוש. לאוכלוסיה זו יש לתכנן מוצרים פשוטים דלים בפרטים  המתאפיינים בניגודיות גבוהה של צבעים (בעיקר כחול וצהוב).

תמונה 4 : המחשות בנושא "בית בד". דוגמא לביצוע דגם המחשה לעיוורים אשר יכול לשמש באותה יעילות גם את ציבור מוגבלי הראיה, ואפילו ציבור של מטיילים "רגילים" ימצאו בו עניין רב. תכנון וביצוע מה טוב פתרונות המחשה בע"מ עבור מרכז תל"מ.

לעיוור כאמור צרכים שונים, הוא אמור להבין מוצר על ידי חוש המישוש, ולכן יש להבין את המוגבלות  "בתרגום" מוצר תלת מימדי להבנה ע"י העיוור:
גודל המוצר: המוצר צריך להיות בגודל כללי שהעיוור יכול להקיף בו זמנית בשני ידיו. גודל אידיאלי הוא קובייה של כ – 30X30X30 ס"מ. במוצרים גדולים יותר מאבד העיוור את ההקשר הכולל.

תמונה 5: המחשת עמוד קורינתי. מיועד לציבור לקויי ראייה. מוצר בגודל מיטבי לעיוור – ניתן למישוש בו זמנית בשני ידיים – לקבלת המיימד הנפחי בנוסף לטקסטורות ולפרטים. תכנון וביצוע מה טוב פתרונות המחשה בע"מ עבור מרכז תל"מ.

דוגמא מוחשית לכך הינם הדגמים שבוצעו למצדה –בבחינה שערכנו, לא הצליח אף עיוור להבין את תכני המודל.

תמונה 6: יציקת אלומיניום של מכלול הארמון הצפוני והמחסנים במצדה. מוצר אשר עיוור לא יכול לתפוס בכללותו, ואינו כולל התייחסות למוגבלי ראייה.תכנון: אליהב נחליאלי, ביצוע: מה טוב פתרונות המחשה[1].

פרטים: זיהוי הפרטים השונים במישוש שונה מעיוור לעיוור – אולם יש להבין כי יכולת זו מוגבלת בהרבה מההבנה דרך הראיה. טעות אופיינית בתחום זה הינה ההנחה שאם ניקח תמונה ונבליט אותה עיוורים יוכלו להבין את הנושא.

תמונה 7 : המחשת עיר דוד במוצר זה הודגשו רק הנושאים החשובים בהדרכה: כל שאר הפרטים הושמטו, והפרטים שהושארו, בוצעו בהתאמה לגודל אצבע של אדם בוגר. תכנון וייצור מה טוב פתרונות המחשה בעבור מרכז תל"מ.

*בבן שמן נבנה פארק שלם בהתבסס על הנחה זו. בגן לעיוור (שמתעלם באופן מוחלט מרוב הציבור של מוגבלי ראיה) הושקע מאמץ אדיר ביצירת גן יפיפה עם מוצרי המחשה מקסימים, באיכות ביצוע גבוהה ביותר, למעט פרט שולי - שום עיוור לא יכול להבין מהם דבר.
על מוצרי ההמחשה להיות פשוטים וברורים. החלק החשוב ביותר בתכנון מוצר שכזה הינו השלב בו אנו מחליטים מה הם התכנים המרכזיים שעלינו להעביר במוצר – אותם להדגיש ואת כל השאר להשמיט.  *מוצר המחשה טוב לעיוורים ומוגבלי ראיה יכול לשמש באופן מצוין גם אנשים רואים, אבל בוודאי לא  להפך.
    
 
היוצרים 1,  פינת המסגר א.ת. צפוני לוד,  71000  טל: 08-9155441                                                                                       
מה-טוב פתרונות המחשה בע"מ
 
דף הבית  |  על החברה  |  תיק עבודות  |  חדשות  |  מאמרים  |  צור קשר  |  מפת אתר  |  English
אוריון  -  שיווק באינטרנט | בניית אתרים