מפת אתר    |    English
דף הבית  |  על החברה  |  תיק עבודות  |  חדשות  |  מאמרים  |  צור קשר
 
 
 
החייל כפלטפורמה: פיתוח מערכות נשיאה צבאיות    מאת: גד מה-טוב
תיאור מאפינים הנדרשים לפיתוח מערכות נשיאה צבאיות (הנדסת אנוש). התאמת תרמיל ומנשא ללובש.

 

             א.1.א. טכניקות ושיטות של יצרני ציוד אזרחי

להורדת המאמר: לחץ כאן

יצרני ציוד טיולים אזרחיים משקיעים מאמצים רבים בשיפור המנשאים והציוד המיוצר על ידם. בפרק זה אתן דוגמאות לכמה פתרונות מקומיים לבעיות בתרמילים.
 
לכל אדם מידות גוף שונות. עובי הצוואר, רוחב הכתפיים אלו הם אזורים בהם המידות משתנות באופן דרמטי מאדם לאדם. הפתרון של חברת "GREGORY" לכך, היא מערכת Auto-Cant"". מערכת זו מאפשרת תנועה על ציר, לרצועות הכתף באופן המאפשר התאמה אוטומטית של המידות לכל אדם. לטענת החברה, שיטה זו מונעת חלק גדול מבעיות וכאבים הנגרמים מנשיאה לא נוחה של תרמילים. 
 

עצמות אגן הירכיים הם האזור הנכון להעברת רוב העומסים שהאדם סוחב. רוב מערכות הנשיאה כוללות חגורת אגן רכה מידי, שאינה מסוגלת להעביר את העומס באופן מיטבי. במצבים אלו סובלים הכתפיים ועמוד השדרה. מערכת "Adjust-A-Cant",של חברת "GREGORY", אמורה לפתור בעיות אלו. שני חלקי חגורת האגן הקשיחים ניתנים לקיבוע במספר זוויות להתאמה מושלמת ע"פ נתוני המשתמש. לטענת היצרן , מערכת זו משלבת את הקשיחות של תרמילים עם מסגרת חיצונית עם הגמישות של קונסטרוקציה פנימית.
   
 
 
             א.1.ב. התאמת המנשא ללובש

להתאמת המנשא על הגוף הנושא אותו חשיבות מכרעת להעברה נכונה של עומסים. אין שני אנשים זהים, לפיכך כל מערכת חייבת לכלול מנגנוני כוונון והתאמה. מביקורי ביחידות שונות בצבא גיליתי מקרים רבים של חוסר הבנה לנתון חשוב זה. מנשאים עברו בין אנשים שונים ללא כל שינוי המידות. המוצרים המיוצרים לשוק הצבאי חייבים להיות פשוטים לכיוונן והתאמה. דוגמא טובה לכך  היא מערכת הגב של חברת LOWE. כיוון הגובה במערכת נעשה ע"י העברת האבזם בין שנתות רשומות. החיילים שבדקתי, רשמו את שמם בשנתה הנכונה. כך יכלו לשנות ולהתאים את המערכת במהירות ובנוחות.
[4]                     [5]
 
 
               א.1.ג.   סידור התרמיל-קביעת מרכז הכובד.
מחקרים מראים שמיקום מרכז הכובד של המנשא קרוב ככל האפשר למרכז הכובד של האדם מאפשרת נשיאת המשא תוך צריכה מינימאליות של אנרגיה. מיקום זה גם מאפשר את ההליכה הזקופה ביותר.
[6]   [7]
עיקר המשקל אמור להיות צמוד ככל האפשר לגוף ובגובה השכמות. יתר המשקל רצוי שיהיה כלפי מעלה.בדרך שכזו, קל לנו לשמור על מרכז הכובד המשותף (יציבות). מרכז הכובד של המנשא צריך להיות קרוב ככל האפשר לרכז מאסת הגוף. במנשאים צבאיים לרוב לא קיימת הפריבילגיה לחלק כך את המשקלים.
 
א.2. דרישות אורגונומטריה ושימושיות.
             א.2.א. דרישות פונקציונאליות

 
כל  מערכת צבאית חייבת לענות על מספר דרישות יסוד הנוגעות באופן השימוש בציוד. הדרישה החשובה ביותר לחייל היא היכולת לתפעל את נשקו. נוחות מצבי הירי וכניסה מהירה למצב המאפשר ירי הם דרישות שלא ניתן להתפשר עליהן. סידור נכון של הציוד במערכת, הוא דרישה חשובה נוספת. הציוד צריך להיות נגיש על פי רמת החשיבות שלו[8]. יש לאפשר לחייל לתפקד היטב בשטח פתוח, בשטח עירוני ובתוך רק"מ. מומלץ שהמערכת תסייע בחילוץ חייל פגוע.
 
הכלל הראשון של ה"שרידות" הוא "אל תתגלה", כלומר אל תיתן לאויב לדעת על קיומך. השלב השני אומר שגם אם התגלת, אל תיתן לאויב לכוון עליך ("אל תירכש"). לשם כך על החייל להעלים את כל הסימנים לקיומו ("החתימה" שלו). ניתן לגלות את החייל בכמה דרכים. הראשונה היא לראותו. הראייה מתבצעת בכמה תדרים: בתחום הנראה לעין בלתי מזוינת או מצוידת במשקפת. במגביר אור כוכבים (ICCD), בהדמיה תרמית (IR) ובחתימת המכ"מ. ניתן לשמוע חייל הולך או את כלי הרכב שלו וכן לזהות את תוואי הלוואי שלו : עקבות,  קוליסים ושאריות הנותרות בשטח (תוואי לוואי).
 
הדרך המקובלת בצבא להקטנת חתימת החייל היא בעזרת הסוואה. הסוואה מקשה על זיהוי החייל או הציוד על ידי צביעה בסכמות שונות. הסוואות מודרניות מפחיתות גם את החתימה התרמית של החייל.
 
גורם חשוב לגילוי הכוח הוא ה"חתימה האקוסטית", כלומר ה"רעש" שהכוח יוצר. לצורך ענייננו יש לציין בנקודה זו את מחברי ה"וולקרו" הידועים בשמם: "סקוצ'ים". הוולקרו הוא הצמדן המועדף על רוב יצרני האפודים. משתמשים בו לסגירת הפאוצ'ים ורכיסת האפוד או הווסט כולו. זהו פתרון זול ונוח. חסרונו הבולט הוא הרעש האופייני שמשמיע השימוש בו. מסיבה זו מעדיפות רוב היחידות חלופות נוחות פחות כמו אבזמים. אלתור מקובל בחלק מיחידות החי"ר, הוא ריבוע וולקרו "זכר" אותו מצמידים לצד ה"נקבי", לפני פעילות מבצעית חשאית, ובכך מבטלים למעשה את הצמדן.[1] GREGORY, קטלוג 2002.

[2] מפרסומי החברה

[3] שם, שם

[4] GREGORY, קטלוג 2002.

[5] שם, שם

 
[6] GREGORY, קטלוג 2006.

[7] פרסומי חברת "TATONKA"

[8] ראה פרוט בנספח מערכות נשיאה.


 
 
היוצרים 1,  פינת המסגר א.ת. צפוני לוד,  71000  טל: 08-9155441                                                                                       
מה-טוב פתרונות המחשה בע"מ
 
דף הבית  |  על החברה  |  תיק עבודות  |  חדשות  |  מאמרים  |  צור קשר  |  מפת אתר  |  English
אוריון  -  שיווק באינטרנט | בניית אתרים