מפת אתר    |    English
דף הבית  |  על החברה  |  תיק עבודות  |  חדשות  |  מאמרים  |  צור קשר
 
 
 
החיל כפלטפורמה: מבוא    מאת: גד מה-טוב
מבוא לעבודת המחקר.הפרויקט עוסק בניסיון למצוא דרכים למנוע נזקים גופניים הנגרמים לחיילים כתוצאה מנשיאת משקל רב ובניסיון לבחון את השפעת המשקל על כושרו המבצעי של החייל. הפרויקט יטפל בבעיית המשקל באופן מערכתי ויציע מגוון פתרונות לכל המעטפת הארגונית של החייל.

 

מבוא לעבודת המחקר.הפרויקט עוסק בניסיון למצוא דרכים למנוע נזקים גופניים הנגרמים לחיילים כתוצאה מנשיאת משקל רב 

להורדת המאמר: לחץ כאן
 

"תדע כל אם עבריה כי נתנה גורל בניה בידי מפקדים הראויים לכך...."
 ד. בן גוריון
 
18 שנה אנו מגדלים את ילדינו באהבה. דואגים מכל מחלה ומטפלים מיד בכל בעיה בריאותית שלהם. אנו מגדלים ילדים לתפארת, בריאים וחסונים. אנו שולחים אותם בלב כבד לצבא. כן, אנחנו יודעים ש"צבא זה לא מקום בריא", התייחסות ששמעתי לא פעם במהלך המחקר, ממפקדים בכירים כשלא יכלו להשיב על שאלותיי. אבל עדין, האם צה"ל מתייחס לבריאות ילדינו ברצינות הנדרשת?
 
במחקר זה התמקדתי בתחום אחד בלבד המשפיע על בריאות החיילים: במשקל הכבד שאותו סוחבים על גבם הנערים הצעירים. ניסיתי להבין כמה משקל הם סוחבים, כיצד הם סוחבים אותו ומה ההשפעה שיש לכך על בריאותם. צה"ל דורש מלוחמיו מחויבות מלאה לביצוע המשימות. הנערים הצעירים המאיישים את יחידות החי"ר מבצעים את המוטל עליהם במסירות ומבלי לשאול שאלות. הם עושים זאת מתוך אמונה שהמערכת הצבאית דואגת להם ולא תפגע בהם לשווא. האם אמונתם מעוגנת במציאות?  זאת אשאיר לכם לשפוט, לאחר קריאת מחקר זה.
 
בניגוד לחומר הרב המצוי במחקר זה על מגוון הנושאים הכלולים בו, לא תמצאו בו נתונים וסטטיסטיקות על פגיעות חיילים: צה"ל אינו מפרסם נתונים אלה. אחוז הפגיעות האורטופדיות של החיילים נשמר בסוד. אני מקווה שעבודה זו תעורר דיון, תיצור לחץ על מקבלי ההחלטות ואולי אף תביא לתחילת השינוי ביחס של המערכת הצבאית לבריאות ילדינו.
 
צבאות העולם השקיעו בשנים האחרונות מיליארדי דולרים בפיתוח והצטיידות של אמל"ח  חדש. עיקר הכספים הופנו לתחום האווירי, לרק"מ  ולמערכות שו"ב  מתוחכמות. במקביל לתהליכים אלו, שדה הקרב השתנה באופן מהותי. הגוש הסובייטי התמוטט, "המלחמה הקרה" נגמרה וארה"ב נשארה כמעצמת על יחידה. כל אלו ועוד הביאו את הקץ לקרבות השריון האדירים של מלחמת העולם השנייה. היום הקרבות הם א-סימטריים, העימותים מוגבלים ומתרחשים לרוב באזורים אורבאניים בתוך אוכלוסיה אזרחית (עימות בעצימות נמוכה). בסוג עימות שכזה הכוח הדומיננטי הוא החי"ר .
 
למרות השינויים הדרמטיים בכל שאר החיילות, הציוד הבסיסי של החייל הרגלי לא השתנה באופן מהותי במהלך השנים. המגבלה הקשה ביותר ללוחם הרגלי היא כושר הנשיאה של ציוד על גופו. כמות המשקל שסוחב הלוחם
 
 
ויכולתו לעשות זאת ביעילות הינה אחד הפרמטרים החשובים ביותר ביעילותו. כל מיליארדי הדולרים שהושקעו במו"פ, לא הצליחו להפחית באופן משמעותי,  מן המשקל שהחייל חייב לשאת בקרב. החייל היום עמוס הרבה יותר מאותו חייל שחי 1000 שנה לפני הספירה. כל התכניות העתידיות של "לוחם החי"ר העתידי" רק מוסיפות משקל לחייל העמוס לעייפה. גם ציוד הלחימה של הלוחמים השתנה מעט מאוד. האפודים של היום אינם שונים מהותית מהחגור  של מלחמת העולם הראשונה ובמובנים רבים, למשל יכולת העברת העומסים הנכונה, הציוד היום טוב פחות. משקלים גבוהים אלו פוגמים ביכולת החייל לתפקד, וגורמים לו לנזקים בריאותיים בלתי הפיכים.
 
בכוונת עבודה זו, לבחון את הנושא על כל היבטיו ולהציע דרכים מעשיות למנוע נזקים בריאותיים מחיילים. כוונת המחקר הוא להציע מגוון רחב של המלצות בתחומים רבים המתייחסים לבעיה בראיה מערכתית.
 
שאלות החקר:
שאלה ראשית:
מה הם ההשפעות של נשיאת משאות על בריאות החייל ועל יכולתו לבצע את משימותיו?
שאלות משניות:
·        מהם משימות חייל החי"ר?
·        מהו הציוד לביצוע משימות חייל החי"ר ?
·        כמה שוקל הציוד ומהם מאפייניו הנוספים ?
·        איך ניתן להעביר ציוד זה ע"פ דרישות משימות החייל ?
·        מהי הדרך המיטבית לנשיאת ציוד ע"י לוחם חי"ר?
·        מה הם הנזקים הבריאותיים הנגרמים לחייל עקב נשיאת משקל רב?
·        מהי הפגיעה ביכולת החייל לביצוע משימתו עקב נשיאת משקל רב?
·        איך מתייחסים בצה"ל לבעיה ?
 
הנחת המחקר:
האדם הוא, עדיין כלי התובלה היעיל ביותר מבחינת עבירות, "חתימה נמוכה", וגמישות תפעולית. בכל מתאר לחימה, הלוחם עדיין יצטרך, ציוד על גופו. לכן יש למצוא את הדרכים המתאימות למניעת פגיעה בחייל עקב נשיאת משקל כבד ולאפשר לו לתפקד ולבצע את משימותיו באופן מיטבי.
 
 
תיאור הפרויקט:
הפרויקט עוסק בניסיון למצוא דרכים למנוע נזקים גופניים הנגרמים לחיילים כתוצאה מנשיאת משקל רב ובניסיון לבחון את השפעת המשקל על כושרו המבצעי של החייל. הפרויקט יטפל בבעיית המשקל באופן מערכתי ויציע מגוון פתרונות לכל המעטפת הארגונית של החייל.
 

 
 
היוצרים 1,  פינת המסגר א.ת. צפוני לוד,  71000  טל: 08-9155441                                                                                       
מה-טוב פתרונות המחשה בע"מ
 
דף הבית  |  על החברה  |  תיק עבודות  |  חדשות  |  מאמרים  |  צור קשר  |  מפת אתר  |  English
אוריון  -  שיווק באינטרנט | בניית אתרים